Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.

Yeraltından Notlar

Yönetmenliğini Celal Mordeniz’in yaptığı, Nadir Sarıbacak’ın oynadığı "Yeraltından Notlar" Fransızca üst yazı ile 13 ve 14 Mayıs 2016 saat 20.30’da Sahne Pulcherie’de.

“Dostoyevski’nin “Yeraltından Notlar”ı, onu okuyan herkesin hayatında az ya da çok bir iz bırakmıştır. Roman karakterinin hayata, ilişkilere, insanın arzularına ve varoluş mücadelesine dair deneyim ve gözlemlerini çoğu zaman haklılaştırır, bu “yeraltı adamı”nın karanlık arazlarıyla kendi varoluşumuzun bulanık yanları arasındaki benzerliklerden edebi bir haz duyarız.

Ancak, Dostoyevski bu romanında özellikle tanrı anlatıcıyı değil ben anlatıcıyı tercih etmiş ve karakterine bir isim vermemiştir. Bu özellikler, romanı nasıl okumamız gerektiğine dair önemli işaretlerdir. “Ben hasta bir adamım” diye söze başlayan yeraltı adamının, yaşadıklarına –az da olsa- belli bir mesafeden bakabildiğinin işaretleridir bunlar bizce.

Metin ve sahneleme çalışmasında bu işaretin kılavuzluğunda ilerledik. Amacımız, yeraltı adamının içinde boğulduğu karanlık dünyadan biraz olsun aydınlık denilebilecek bir alana başını çıkarıp nefes alabildiğini ve tam da bu ışık ve nefes sayesinde okurla doğrudan konuşabildiğini gösterebilmekti.”

Tasarlayan ve Yöneten: Celal Mordeniz
Oynayan: Nadir Sarıbacak
Metni Düzenleyen: Seyit Erkal, Oğuz Arıcı,
Işık: Cem Yılmazer
Kostüm: Kübra Naldöken
Reji Asistanı: Selen Şeşen

Süre: 120 dakika / iki perde

Rezervasyon alınmamaktadır.

Biletler:
Gişe (Oyun günü saat 18.30 itibariyle)
Biletix
Cafe Tutto; Katip Çelebi Mahallesi, Billurcu Sokak, No 18, Beyoğlu, İstanbul