Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.

Kısalar Gecesi

Sahne Pulchérie, Institut français Türkiye işbirliğiyle 22 Mart Cuma akşamı saat 20.30'da Kısalar Gecesi düzenliyor. Üç kısa filmden oluşan seçkide, Marthe Sebille'in yönettiği "Que la bête monte" (Let the Beast Ride), Özay Fecht'in oynadığı "Cataracte" ve 2023 Clermont-Ferrant Kısa Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'nü alan "Will My Parents Come to See Me" yer alıyor. Etkinlik ücretsizdir.

QUE LA BÊTE MONTE (Let the Beast Ride)
Yönetmen: Marthe Sebille
Süre: 24 dakika
Dil: Fransızca, Türkçe alt yazılı.

Kırsalda geçirdiği bir otobüs kazasının ardından Lupa, en yakın köye kadar yürümeye karar veren Alban’ı takip eder. Tarlalardan geçerken garip bir ormanda kaybolurlar.

CATARACTE
Yönetmen:  Laetitia De Montalembert & Faustine Crespy
Süre: 13 dakika
Dil: Fransızca, Türkçe alt yazılı.

Marjinal ve eksantrik bir kadın olan Nicky, son yardımlarını da kaybettikten sonra her şeyi bitirmeye karar verir. Köpeği Izy’yi komşusuna emanet eder. Ancak komşusu köpeği geri getirdiğinde, aşırı doz altında olan Nicky, kendini zamana karşı bir yarışın içinde bulur. Geriye tek bir çözüm kalmıştır: Izy’yi, ilk kontrolünü yapmak üzere Nicky’nin evine gelen Paris CAF (Aile ve Sosyal Yardım Kurumu) çalışanı Jacques’a emanet etmek.

WILL MY PARENTS COME TO SEE ME 
Yönetmen:  Mo Harawe
Süre: 27 dakika
Dil: Somalice ve Arapça, Türkçe alt yazılı.

Somali’deki bir hapishanede, terör suçundan hüküm giymiş genç bir adam olan Farah, protokol konusunda oldukça bilgili bir kadın polis eşliğinde özel bir gün geçirmektedir. Her şey olabildiğince sakin olsa da, içinde tuttuğu duygular yüzünden okunmaktadır… Somali kökenli genç yönetmen Mo Harawe, bu orta metrajlı filminde adaletin anlamı ve ölüm cezasının anlamsızlığı üzerine basit ve etkili bir pencere sunuyor.

*Rezervasyon gerekmemektedir.

**Gösterim başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.