Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.

Bir Alzheimer’ın Anıları

Tiyatro Lotus'un sahnelediği "Bir Alzheimer'ın Anıları", 29 Nisan Cumartesi akşamı saat 20.30'da Sahne Pulchérie'de! Oyun, İngilizce üst yazılıdır.

Başkarakterimiz olan Mustafa, kırklı yaşlardadır. Yıllar önce ilk kez göğüsten yukarı çekilmiş bir fotoğrafından gördüğü babasına benzemektedir. Ya da benzediğini düşünmektedir. Aslında benzemeyi istemektedir. Babası boylu posludur, aynı onun gibi…(!) Mustafa’nın çocukluğundan beri alışageldiği hayatı bir amcanın elinde başka bir fotoğrafla çıkagelmesiyle değişir. Amca onu bulabilmek için çok uğraşmıştır ama sonunda bulmuştur. Ve amcanın ona anlatacakları vardır. Mustafa’nın hayatına dair bir sırdan bahsetmelidir. Bunca yolu da o yüzden gelmiştir. Fakat önce usulen kendini bir hatırlatması gereklidir. Elinde bir fotoğrafla çıkagelen bu amca Mustafa’yı şaşırtmış, aklını karıştırmış, geçmişte kalmış belki de unutayazmış olduğu anılarının su yüzüne çıkmasına sebep olmuştur. Amcanın Mustafa’ya kendini hatırlatması için söylediği her söz, Mustafa’nın çocukluğuna dair anılara sürükler onu ve Mustafa bu anıları, belki de bir hayatı seyirciyle paylaşmadan edemeyecektir.

Bir fotoğraf insanın hayatını ne kadar değiştirebilir? Mustafa bunu sorgular halde bulur kendini. Çocukluğuna dair hatırladıklarını bir çırpı da unutmalı mıdır yoksa değişimden kaçınmalı, onu red mi etmelidir? Bir yandan unutmaya başladığı çocukluğundaki anları hatırlamak hınzır bir keyifle birlikte hüzün de vermektedir ona. Çünkü o anılar gerçektir, kederlidir, keyiflidir, masumdur.

Unutmak mı utandırır? Utanmak mı unutturur? Hangisini seçmiştir Mustafa? Yaşadıklarının ne kadarı kaderdir? Hayatında daha önce hiç görmediği bu amcanın gelişiyle aklına bu sorular üşüşüverir birden ve Mustafa işin içinden çıkamaz. Bir akıl istemektedir? Siz ne yapardınız?

Yazan ve Yöneten: Sabahattin Yakut
Oynayan: Mustafa Kırantepe
Yönetmen Yardımcısı: Gülay Şenyüzlü Kırantepe
Kostüm Tasarım: Deniz Çağrı Bilgili
Müzik Uyarlama: Ömer Öztüyen
Asistanlar: Berkay Şekerci, Ferhat Dablan, Barış Kırantepe
Afiş Fotoğraf: Emre Göloğlu
Afiş Tasarım: Berkcan Okar

70 dakika / tek perde 

Biletler:
Tam: 160.-TL
Öğrenci: 120.-TL
*Tiyatrolar.com.tr
*Rezervasyon: 0506 899 66 60
*Gişe (Oyun günü saat 18.30’dan itibaren; sadece nakit geçerlidir)

**Gösteri başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.