Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.

Olivia Rosenthal

GalataPerform öncülüğünde Türk Tiyatrosu'nda yeni oyun yazarlarına alan açmak amacıyla yürütülen Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’nin Mart ayındaki konuğu ödüllü Fransız yazar Olivia Rosenthal olacak. Fransız Kültür Merkezi işbirliğinde gerçekleşecek olan proje kapsamında Olivia Rosenthal, 14 - 15 Mart 2015 tarihlerinde Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi katılımcılarıyla GalataPerform’da yazarlık atölyesi gerçekleştirecek. İki günlük atölyenin yanı sıra 14 Mart Cumartesi yazarın katılımıyla birlikte Sahne Pucherie’de "Çağdaş Fransız Tiyatrosu’nda Yeni Yazın" başlıklı bir söyleşi düzenlenecek. Söyleşi öncesinde yazarın Avignon Festivali’nde de gösterilen "Vertigo" isimli performansının video gösterimi yapılacak.

Olivia Rosenthal Hakkında

Olivia Rosenthal 1965’te Pariste doğdu. 1999 yılından bu yana Vertical yayınlarından aralarında, “Düşman Çevre İçinde Hayatta Kalma Mekanizmaları”, “Yok Olmak İçin Orada Değiliz” (2007 Wepler Ödülü), “Geyikler Noel’den Sonra Ne Yapar?” (2011 Prize İnter Kitap Ödülü) da olmak üzere 10 tane romanı yayınlandı. İlk oyunu “Kediler Sever Beni” 2005 yılında Saint-Denis’de Alain Olivier tarafından Valèrie Crunchant ve Florence Payros’un oyunculuklarıyla sahneye kondu. Daha sonra, 2011 yılında Lyon’da Marie Vialle tarafından sahnelenen “Konukseverliğin Kuralları”nı yazdı. Rosenthal, aynı zamanda Laurent Lariviere, Ducastel gibi yapımcılarla, Denis Lachaud, Michael Batalla, Patrick Chatelier gibi yazarlarla, Julia Cima gibi koreograflar ve Robert Cantarella, Chloe gibi yönetmenlerle de çeşitli festival ve projelerde çalıştı. Avignon Festivali, Manosque Festivali, Bordeaux Aquitiaine Tiyatrosu bunlardan bazılarıdır. 2008 yılında müzikli bir oyun olan “Soğuk Et”i yazdı. Paris-8 Üniversitesi’nde yaptığı Edebiyat öğretmenliğinin yanı sıra, 2013 yılından beri Lionel Ruffel ve Vincent Message ile birlikte Fransa’daki ilk programlardan biri olan Yaratıcı Yazarlık Yüksek lisans programını yürütmektedir. Oliver Rosental yapıtlarında birey ve ait olduğu toplum arasındaki ilişkiyi mizahla anlatır. Roman karakterleri genelde kuralları ve tabuları kıran, sınırların dışına çıkan karakterlerdir. Son yıllarda işçi, mahkum ve göçmenlerle yaptığı röportajlar yazılarını etkiledi. “Kelimelerle Mimari” projesine dahil olarak, bir mekanı orada yaşayan, çalışan insanların kullandığı kelimelerle inşaa etti. Rezidanslar, Hapishaneler, Bobigny şehri gibi yerlerde müzikli performanslar gerçekleştirdi. Olivia Rosenthal, 2009’da sinemayla uğraşmaya başladı. Sinemanın hayatımızı nasıl değiştirdiği üzerine iki performans gerçekleştirdi ve iki kısa film yazdı (“Gözyaşları” ve “Her Yetişkin Kötü Değildir”).

“Vertigo” Hakkında

Vertigo’nun etrafında dönen bu projede Alfred Hithcock, Olivia Rosenthal ve oyuncu Chloe Moglia sessizlikle ve kelimelerle olmak üzere Vertigo’nun hayatlarına film ve hissiyat olarak nasıl girdiklerini anlatırlar. Acılı bir biyografi üzerinden ilerleyen film iki bedenin hareketli imajlarını yakalarken aynı zamanda onları yorumlar ve dönüştürür. “Vertigo beni her zaman ürpertmiştir. Sebebini hiçbir zaman bilemedim. Bu ürpertiyi keşfetmek, anlamak ve filmin görüntüleriyle, filmin hikayesiyle ve benim kendi hayatımın hikayesiyle ilişkilendirmek istedim” Olivier Rosenthal.

Söyleşi:

14 Mart Cumartesi, 20.30
Sahne Pulchérie
Fransızca’dan Türkçe’ye simultane çeviri
Giriş ücretsizdir.