Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.

Üç Kız Kardeş

Hayal Perdesi ve İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olan "Üç Kız Kardeş", prömiyerini 11 Mayıs’ta Üsküdar Tekel Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir buluşmanın ürünü olan yapım, Türk, Makedon, İtalyan ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Oyun, İstanbul Tiyatro Festivali ve 50. Avignon Off Festivali’nin ardından 17 Aralık 2016 Cumartesi günü saat 20.30’da Sahne Pulchérie’de gösterimde olacak.

Daha iyi bir yaşam, başka bir yerin hayali, ama yaşadığımız yer değil. Belki Berlin, belki Londra, belki de Moskova… Moskova? Kim bilir? Üç kız sınırda bekliyor. Birçok insan gibi, daha iyi bir hayat için Doğu’dan Batı’ya gitmeye çalışıyorlar. Yoksunlukları ve tehlikeyi geride bırakarak savaştan kaçıyorlar; belki kendilerinden bile kaçmaya çalışıyorlar. Dünya haritasında bir zamanlar çizilmiş hayali bir çizgiyi geçmek için sabırsızlanırken; daha güvenli ve daha zengin bir dünyanın vaat edildiğini düşündükleri Avrupa’ya girmek için beklerken sözler dile gelir…

Aslında kızlar Berlin’e gitmek isteyen oyunculardır; kendilerine Üç Kız Kardeş provası yapacakları güvenli bir yer aramaktadırlar. Böylelikle, Maşa, Olga ve İrina, iki ülkenin sınırları arasındaki boşlukta canlanır. İki medeniyetin sınırları arasındaki uzamda, özel ve teatral olanın, belgesel ve kurgu olanın, deneyimlenmiş ve hayali olanın arasında hayat bulurlar.

Kaygı ve kırılganlık, güç ve hayallerle dolu sözcükler söylerler…

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da Edinburgh Festival Fringe’e katılan Hayal Perdesi, izleyiciye ödüllü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski’nin yenilikçi rejisiyle Sven Jonke’nin çağdaş sahne tasarımını birleştiren, alışılmışın dışında bir Üç Kız Kardeş sunuyor.

Yazan: Anton Çehov
Çeviren: Ataol Behramoğlu
Uyarlayan & Yöneten: Aleksandar Popovski
Dramaturji: Dubravko Mihanovic
Yardımcı Yönetmen: Luca Cortina
Sahne Tasarımı: Sven Jonke
Müzik: Barış Manisa
Kostüm Tasarımı: Taciser Sevinç
Işık Tasarımı: Mustafa Dinç
Koreografi: Handan Ergiydiren
Asistan: Verda Zincirkıran
Oyuncular: Özge Özder / Alayça Öztürk, Selin İşcan, Tuba Karabey
Dış Ses: Levend Öktem, Reha Özcan, Sermet Yeşil, Sercan Gidişoğlu, Can Şıkyıldız

70 dakika / tek perde

Biletler:
*http://www.biletix.com
*Gişe (Oyun günü saat 18.30’dan itibaren)
*Lamelif (Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nin karşısında; Çukurluçeşme Sok. No: 2 Parmakkapı, Beyoğlu, İstanbul)

**Gösteri başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.