Kapat
Arama yapmak için en az bir kelime giriniz.

Kel Şarkıcı

ArtNiyet’in sahnelediği "Kel Şarkıcı" oyunu 30 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.30’da Sahne Pulchérie’de seyirci ile buluşuyor. Oyun Fransızca üst yazılıdır.

Kel Şarkıcı oyunu absürt tiyatronun en önemli yazarı Eugène Ionesco tarafından 1950’de yazılıp 1957’de tekrar ele alınmış, bu tarihten günümüze kadar dünyanın her yerinde her dönemde oynanmıştır. Oyun II. Dünya Savaşını izleyen yıllarda yeni arayışların içinden çıkan Anti Tiyatro’nun, yani geleneksel tiyatronun hiçbir unsurunu barındırmayan tiyatronun ilk örneğidir. Bu daha oyunun başlığıyla ortaya çıkar, başlık geleneksel tiyatronun aksine oyunla ilgili hiçbir bilgi vermez, oyunun içeriğiyle herhangi bir bağlantısı yoktur. Oyunun sonuna kadar hiçbir bağlamı olmadan, sadece bir yerde, bir kez geçer. Oyunda art arda gelen sahneler, bu sahnelerdeki boş konuşmalar, zaman kavramının olmayışı ne bir başlangıcı gösterir, ne de oyunu bir sonuca götürür. Konuşmalar klişe bir yabancı dil dersinde olduğu gibi tekrarlar üzerine kuruludur. Karakterler tek düzedir, seyircinin üzerinde hiçbir etki bırakmazlar.

Bugünkü Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında 1870’lerden itibaren (o zamanlar Robert College Players adıyla) tiyatro yapıldığına dair kaynaklar bulunuyor. Bir konservatuvar olmamasına rağmen bu üniversitede tiyatro, her dönem çok verimli oldu ve önemli sanatçılar yetiştirdi. Öyle ki 12 Eylül rejiminin tüm baskılarına rağmen 1980’ler Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) için oldukça başarılı yıllardı. Senede iki üç oyun çıkar, İzmir’e, Ankara’ya turneler yapılırdı. Hatta bugün halen sürmekte olan Istanbul Amatör Tiyatro Günleri adlı tiyatro şenliği o dönemde, 1985 yılında BÜO tarafından başlatıldı. ArtNiyet 1980’li yıllarda BÜO’da tiyatro yapmış “gençlerin” yeniden bir araya gelişidir. Bu kez yine “iyi tiyatro” yapmanın ötesinde bir misyon daha üstleniyor; yeni nesillerle tiyatronun modern klasiklerini tanıştırmak.

Yazan: Eugène Ionesco
Yöneten: Kerem Kurdoğlu
Tasarım Danışmanı: Naz Erayda
Dekor ve Kostüm Tasarımı: Maya Kurdoğlu
Işık Tasarımı: Levent Soy
Koreografi: Zeynep Günsür
Müzik ve Ses Tasarımı: Çağdaş Yarman
Dramaturji: Şevki Evrendilek
Yönetmen Yardımcıları: Buse Soysal, Elifnaz Girgin
Oyuncular: Aslıhan Eraltan, Aydın Soysal, Aygen Tezcan, Aykut Altın, Hasan Uzma, Özden Dilek Karakışla

70 dakika / tek perde

Biletler:
Tam: 45.-TL
Öğrenci: 30.-TL
*Rezervasyon: 0544 852 96 31 / Erdem Akkaya
*Tiyatrolar.com.tr
*Gişe (Oyun günü saat 18.30’dan itibaren; sadece nakit geçerlidir)

**Gösteri başladıktan sonra salona seyirci alınmaz.